Postanowiliśmy poruszyć na naszym blogu zagadnienie medycyny estetycznej. Co to takiego? Czym medycyna estetyczna różni się od kosmetologii? Jakie zabiegi oferuje?
Kosmetologia i medycyna estetyczna
Medycyna estetyczna to stosunkowo młoda gałąź medycyny, której podstawowym celem jest poprawa wyglądu pacjenta, a co za tym idzie także jego samopoczucia. Zabiegi z zakresu medycyny estetycznej są ukierunkowane przede wszystkim na profilaktykę oraz usuwanie oznak starzenia się skóry. W ofercie gabinetów medycyny estetycznej można znaleźć zabiegi, których celem jest usunięcie zmarszczek, poprawa owalu twarzy, rewitalizacja okolic oczu. Poza odmładzaniem medycyna estetyczna jest także nastawiona na upiększanie. Stąd zabiegi, którym celem jest podkreślenie kości policzkowych, usunięcie przebarwień i naczynek, powiększenie ust czy zahamowanie wypadania włosów etc. Warto wiedzieć, że zabiegi z zakresu medycyny estetycznej dotyczą także sylwetki – najczęściej są one ukierunkowane na pozbycie się cellulitu, rozstępów czy nadmiaru tkanki tłuszczowej.
Kosmetologia z kolei to dziedzina dermatologii, która skupia się wokół badania, leczenia oraz pielęgnowania skóry, a także włosów i paznokci. Celem zabiegów z zakresu kosmetologii także jest upiększanie, ale są one wykonywane przy użyciu mniej inwazyjnych metod niż ma to miejsce w przypadku medycyny estetycznej. Kosmetolog wykonuje przede wszystkim zabiegi przy użyciu produktów kosmetycznych. Warto jednak wiedzieć, że w zakres kosmetologii wchodzą także metody farmakologiczne oraz fizykoterapeutyczne, co sprawia, że kosmetologia i medycyna estetyczna to dziedziny bardzo pokrewne, a granice pomiędzy nimi są dość płynne.
Medycyna młodości – jakie zabiegi oferuje?
Jakie zabiegi oferuje pacjentom medycyna młodości? Warto wiedzieć, że trzy najważniejsze grupy zabiegów to:
· mezoterapia igłowa,
· zabiegi z użyciem toksyny botulinowej
· metody z użyciem kwasu hialuronowego.
Toksyna botulinowa, nazywana potocznie botoksem, jest wykorzystywana w zabiegach medycyny estetycznej twarzy, których celem jest redukcja zmarszczek mimicznych, przywrócenie młodego wyglądu i odprężenie mięśni twarzy. Botoks najczęściej jest stosowany do likwidacji zmarszczek poziomych czoła, zmarszczek pionowych między brwiami (tzw. lwich zmarszczek) oraz zmarszczek w zewnętrznych kącikach oczu (tzw. kurzych łapek).
Kwas hialuronowy natomiast jest naturalnym składnikiem ludzkiej skóry, dlatego znajduje on wszechstronne zastosowanie. Z jednej strony jest stosowany jako wypełniacz. Wykorzystuje się go przede wszystkim do modelowania policzków, linii żuchwy oraz owalu twarzy, a także do wypełniania okolic skroni, kości jarzmowych czy podnoszenia opadających kącików ust. Sprawdza się także przy usuwaniu drobnych zmarszczek pod oczami. W medycynie estetycznej używa się też kwasu hialuronowego do powiększania ust oraz korekcji grzbietu nosowego.
Mezoterapia igłowa z kolei to zabieg polegający na podawaniu podskórnie, za pomocą igły, substancji leczniczych, regenerujących i odżywczych. Warto wiedzieć, że samo nakłuwanie odrywa w mezoterapii bardzo ważną rolę, ponieważ skutkuje rozszerzeniem naczyń krwionośnych, co sprawia, że substancje odżywcze lepiej wnikają w głąb skóry. W mezoterapii często wykorzystuje się osocze bogatopłytkowe, otrzymywane z własnej krwi pacjenta. Wstrzyknięcie płytek krwi, które zawierają dużą ilość czynników wzrostu, sprawia, że skóra bardzo szybko się regeneruje oraz ulega przebudowie.
Poza trzema podstawowymi rodzajami zabiegów, w gabinetach medycyny estetycznej wykorzystywane są także inne metody poprawy wyglądu, między innymi z użyciem laserów, lamp LED, urządzeń IPL, nici liftingujących czy peelingów.