Zabiegi Mezoterapii Igłowej i Mikroigłowej w gabinecie MK Aesthetic Med Clinic.
Mezoterapia igłowa to zabieg polegający na dostarczeniu bezpośrednio do skóry właściwej substancji aktywnych o działaniu rewitalizującym, odmładzającym, antycellulitowym, odżywczym itd.
Do tych substancji zaliczają się np.: kwas hialuronowy, kompleks witamin: A, B i C, aminokwasy, dexpantenol, kwasy nukleinowe, kwas askorbinowy, kwas liponowy, składniki mineralne (krzem, miedź, cynk, magnez), koenzymy, l-karnityna, kofeina, pirydoksyna, krzemionka, biotyna, wyciąg z wąkroty azjatyckiej, wyciąg z nostrzyka żółtego i rutyny, wyciąg z karczocha itd.
Mezoterapia igłowa – rodzaje zabiegów
Wybór substancji wykorzystywanych w danym zabiegu mezoterapii igłowej zależy od celu zabiegu, stanu skóry Klienta, historii pielęgnacji oraz oczekiwań Klienta. Inne składniki stosuje się np. w celu poprawienia elastyczności skóry twarzy, inne wykorzystuje mezoterapia igłowa okolic oczu, a jeszcze inne mezoterapia igłowa owłosionej skóry głowy – w profilaktyce łysienia. Zazwyczaj jednak preparaty te składają się przede wszystkim z witamin i minerałów, kwasów nukleinowych, a także cząsteczek biostymulujących. Osoba wykonująca zabieg indywidualnie dobiera odpowiedni preparat do skóry i potrzeb Klienta, po wcześniejszej konsultacji oraz wykluczeniu przeciwwskazań.
Mezoterapia igłowa polega na wprowadzaniu substancji do skóry za pomocą strzykawki o bardzo cienkich igłach bądź specjalnego urządzenia wykonującego niewielkie nakłucia (mezoterapia mikroigłowa).
Do zabiegu używa się czasami również specjalistycznego pistoletu, pozwalającego na podanie jednakowej ilości substancji w obrębie całej partii skóry (poddawanej zabiegowi). Zabieg mezoterapii igłowej jest praktycznie bezbolesny, w przypadku niskiej tolerancji na ból, można zastosować krem znieczulający 30 minut przed rozpoczęciem zabiegu. Preparat przeznaczony do mezoterapii igłowej podawany jest śródskórnie w formie niewielkich mikronakłuć co 0,5-1,5 cm na głębokość od 1 do 3,4 mm (w zależności od gęstości preparatu i miejsca zabiegowego).
W zależności od okolicy ciała zabieg mezoterapii igłowej trwa 20-40 minut
Aby uzyskać pożądany efekt pozabiegowy wymagana jest zwykle seria kilku- lub kilkunastu zabiegów.
Efekty mezoterapii igłowej:
- Ujędrnianie skóry,
- Redukcja przebarwień skóry,
- Nawilżenie skóry,
- Zwiększenie grubości naskórka
- Wygładzenie zmarszczek, blizn oraz rozstępów,
- Powstrzymanie wypadania włosów,
Wskazania do zabiegu mezoterapii igłowej:
- Drobne zmarszczki na twarzy, szyi, dekolcie, zmiany trądzikowe
- Zwiotczała, odwodniona skóra twarzy i ciała
- Cellulit
- Rozstępy
- Wypadanie włosów
Przeciwskazania do zabiegu mezoterapii igłowej:
- infekcje bakteryjne, grzybicze i wirusowe skóry (trądzik, opryszczka etc.),
- aktywny trądzik różowaty,
- cera naczynkowa,
- skłonność do bliznowaceń/zwłóknień/przerostu blizn,
- skłonność do powstawania siniaków, nadwrażliwość skórna,
- bielactwo,
- alergia na składniki preparatów,
- zabiegi estetyczne: wypełniacze, botoks (14 dni), laser ablacyjny (względnie, po rekonwalescencji), laser nieablacyjny (4 tygodnie), nici PDO, przeszczep skóry (do 6 miesięcy),
Wytyczne dotyczące postępowania przed zabiegiem mezoterapii igłowej
Dzień przed zabiegiem nie należy wykonywać mocnych peelingów i stosować silnie działających kosmetyków (np. rozgrzewających lub z kwasami owocowymi).Kontrola w Klinice następuje po 10-14 dniach.
Wytyczne dotyczące postępowania po zabiegu mezoterapii igłowej
Po zabiegu mezoterapii igłowej:
- nie należy opalać się przez 4 tygodnie (słońce, solarium),
- przez 7 dni lub do całkowitego wygojenia skóry, należy zrezygnować z korzystania z sauny, basenu, peelingów, depilacji, intensywnych ćwiczeń,
- przez 7 dni nie należy nakładać preparatów o działaniu mocno złuszczającym,
- przez 14 dni lub do całkowitego wygojenia skóry, należy zrezygnować z uprawiania sportów zimowych,
- przez 24 godziny nie wolno pić alkoholu,
- należy stosować kremy ochronne z filtrem SPF 30 lub SPF 50,
- należy stosować kremy silnie regenerujące, nawilżające,
- makijaż można nałożyć po 2 dniach,
- bezpośrednio po zabiegu unikać szorstkich ręczników.
Częstotliwość zabiegów mezoterapi igłowej:
Przy odmładzaniu skóry – w okolicach twarzy, szyi, dekoltu, dłoni. Zwykle zaleca się 3 do 5 zabiegów mezoterapii igłowej w odstępie 2–5 tygodni. Co kilka miesięcy można wykonać zabieg podtrzymujący. Dzięki zabiegom podtrzymującym, efekt kuracji może utrzymać się do 3 lat.
Przy redukcji cellulitu – w okolicach bioder, pośladków i ud. Należy wykonać minimum 4 zabiegi w odstępach 1–2 tygodniowych. Ich efektywność zwiększa aktywność fizyczna, masaże, ograniczenie w diecie potraw wysokokalorycznych, wystrzeganie się alkoholu, kawy i papierosów. Pomocna może okazać się pomoc dietetyka.
Przy problemach związanych z łysieniem i wypadaniem włosów – na łysiejącej i owłosionej skórze głowy. Najlepsze efekty daje zwykle wykonywanie zabiegów raz w tygodniu w ciągu pierwszego miesiąca, a następnie co 2–4 tygodnie.